הסטטיסטיקה אומרת לנו שחתולים חיים 10 עד 15 שנים בממוצע. אבל רגע! כל האינטרנט מלא בסיפורים של אוהבי חתולים שמספרים על חתולים שהגיעו לגיל מופלג של מעל 20! איך זה יכול להיות?

יום הולדת לחתול: בן כמה הוא בשנות אדם?תוחלת חיים

ממוצע הוא כלי נפלא לחישוב ממוצע – הוא לא לוקח בחשבון את תנאי החיים של החתולים. הממוצע מקפל בתוכו חתולי רחוב שבמקרה הטוב חיים חמש או שש שנים, חתולי בית מטופחים שנהנים מאריכות ימים ויכולים להגיע לגילאים מופלגים של 20 שנה ויותר ואת כל מה שביניהם.

 

איך יודעים בן כמה החתול? 

אם אתם לא יודעים את תאריך לידתו המדויק של החתול, לא נורא. שאלו את הווטרינר. וטרינרים להעריך את גילו של החתול לפי סימנים פיזיים (שיניים למשל). אם מדובר בגור קטן שגילו עד 8 שבועות, תוכלו למצוא הסבר כללי בכתבה הזו

בן כמה החתול שלי בשנות אדם? 

שאלה שמסקרנת רבים מאתנו כי היינו רוצים מאד שהחתול שלנו יגיע לשיבה חתולית טובה.דרך אחת לענות על השאלה היא להתבונן על שלבי החיים של החתול מול אלו של בני אדם.

בטטת כורסא או חתול פעיל? 

שמענו על כל מיני נוסחאות. הנפוצה שבהן היא הכפלת גיל החתול ב5 (וגיל הכלב ב7, ועל הנוסחא הזו נדבר בכתבה משלה), נוסחא זו שגויה כמובן, משום שהחתול חווה את הינקות, הגורות וחלק גדול מגיל ההתבגרות שלו כבר בשנה הראשונה לחייו. הטבלה הזו, באדיבות American Animal Hospital Association and the American Association of Feline Practitioners נותנת מידע מדויק לפי שלבי החיים של החתול: 

 

גיל החתול בשנים המקבילה בשנות אדם
0-1 חודשים 0-1 שנים
2-3 חודשים 2-4 שנים
4 חודשים 6-8 שנים
6 חודשים 10 שנים
7 חודשים 12 שנים
12 חודשים 15 שנים
18 חודשים 21 שנים
2 שנים 24 שנים
3 שנים 28 שנים
4 שנים 32 שנים
5 שנים 36 שנים
6 שנים 40 שנים
7 שנים 44 שנים
8 שנים 48 שנים
9 שנים 52 שנים
10 שנים 56 שנים
11 שנים 60 שנים
12 שנים 64 שנים
13 שנים 68 שנים
14 שנים 72 שנים
15 שנים 76 שנים
16 שנים 80 שנים
17 שנים 84 שנים
18 שנים 88 שנים
19 שנים 92 שנים

 

אז למה לצפות? 

תלוי בתנאי החיים של החתול הספציפי שלך. אפשר לצפות שחתולים שלא יוצאים מהבית יחיו יותר. מצד שני, חתולים שחיים בבית ולא זזים, עלולים לפתח נטייה להשמנה ולחלות במחלות הנובעות מכך שיורידו את איכות החיים של החתול כמו גם את תוחלת החיים שלו.

אז איך אוכל לעזור לחתול שלי למצות את תוחלת החיים המקסימלית שלו בבריאות ובאושר?

1.שמרו על משקל תקין

הקפידו על מתן כמויות אוכל נכונותחתולים שחיים בבית ולא יוצאים החוצה, נוטים לפתח בעיות משקל משום שהאוכל זמין להם כל הזמן והם גם משועממים. שימו לב לכמויות האוכל שאתם שמים בצלחת ומדדו נכון לפי טבלאות ההאכלה המומלצות שעל גב השק. כך תעשו זאת נכון. שימו לב גם לכמויות שהחתול אוכל. שינוי קיצוני בתיאבון (חוסר או עודף) עלול להיות סימן לבעיה בריאותית.

 

2.שימו דגש על פעילות ומשחק בבית

חתולי בית – עדיף שישארו בבית, כך תגנו עליהם מהסכנות האורבות להם בחוץ ואשר הם אינם מודעים להם. 

ספקו להם גירויים מנטליים כמו מגוון של צעצועים והקדישו להם זמן איכות אתכם. חתול משועמם עשוי להוציא את האנרגיה המיותרת שלו באמצעות השמדת הבית שלכם. כך תדעו אם החתול שלכם סובל משעמום.

 

3.שימו דגש על רפואה מונעת

לצד שירותי רפואה וטרינרית בכל מקרה שבו החתול זקוק להם, שאלו את הוטרינר שלכם על רפואה מונעת. לדוגמא, חיסונים, תילוע, הגנה מפני פרעושים ואף שמירה על היגיינה דנטלית אשר יכולה לסייע לשמירה על שיניים בריאות.

 

ואל תשכחו כמובן הרבה אהבה, ליטופים וכירבולים. 

אל תשכחו שאהבה תורמת לאיכות החיים ומאריכה אותם