איזו התרגשות!! האוכל הגיע!איזו התרגשות! האוכל הגיע

מבט מתחנן, התחככות ברגליים, מיאו נרגש והנה! האוכל הגיע. החתול מתנפל על האוכל. ישנם חתולים רעבתנים, אכלנים מהירים, בשניות ספורות ישאבו מנה טעימה שלמה. ישנם חתולים שמרוב התרגשות בולעים כופתיות שלמות בלי ללעוס. 

בשני המקרים, כמה דקות אחר כך, אנחנו שומעים צליל מוכר הנובע מתחתית הבטן ועד לגרון ואז אנחנו כבר רצים להביא מטלית רצפה.

  

למה? מה קרה? 

אנחנו בטוחים שהחתול מעדיף את המנה הטעימה שלו בבטן, מתעכלת לה בנחת ואילו אתם מעדיפים בודאי חתול שבע וריצפה נקייה.

מה שגורם לחתול להוציא מזון לא מעוכל (בעיקר יבש) חזרה החוצה היא אכילה מהירה מידי. כמות גדולה של מזון מגיעה בבת אחת  לקיבה סופגת מים ומתנפחת. נפח המזון בקיבה מאותת למוח תחושה של עומס יתר והמוח מפעיל את רפלקס “העלאת הגירה”. המנגנון הזה שונה במעט ממנגנון ההקאה, והמזון שיוצא החוצה נראה לא מעוכל.

אם החתול שלכם “מעלה גירה” לעיתים קרובות או מראה סימנים אחרים כמו ירידה במשקל למשל, כדאי לקחת אותו לבדיקה אצל הוטרינר.

חתול אוכל מהר מידי

איך לגרום לחתול לאכול לאט יותר

כצעד ראשון, נבדוק מה החתול מקיא. אם מדובר תמיד באותו סוג של מזון אולי כדאי לשקול לשנותו. אם מדובר רק באוכל יבש, אולי כדאי להוסיף למזון היבש גם מזון רטוב  או לעבור למזון רטוב בלבד לתקופה מסויימת ואחר כך להתחיל לשלב בין שניהם שוב. (ראה את המלצתה של חברת “אלמו נייצ’ר ” להאכלת חתולים בשילוב של מזון יבש ורטוב).

אם זו אינה “אשמת” המזון, ישנן עוד דרכי התמודדות עם התופעה.

כל אחת מהדרכים המתוארות בהמשך עשויה לעבוד בהנחה שהחתול שלכם מקבל את מנת המזון המתאימה לו  ביום.

קערה לא סטנדרטית

נסו צלחת שטוחהרוב החתולים מקבלים את מזונם בקערה הרגילה. נסו במקום זאת לתת את המזון בצלחת שטוחה. כך המזון יהיה “מרווח” יותר. החתול יצטרך לזוז בין ביס לביס וכך יואט קצב האכילה באופן משמעותי והחתול ירגיש תחושת שובע.

לרוב החתולים, זה יספיק.

אם החתול שלכם ממשיך לאכול מהר מידי ולהעלות מזון חזרה, עברו לסעיף הבא

מסלול מכשולים ללשון

אם החתול שלכם עדיין אוכל מהר מידי, או  לא אוהב את השינוי בצילחות המנה , תוכלו לשים לו מעין מכשול בקערה על מנת לגרום לו לאכול לאט יותר. מכשול  כמו כדור פינג פונג שחתול יכול להזיז כדי שיוכל להגיע למזון שמתחתיו.העיסוק בכדור  יאיט את קצב האכילה שלו אבל שימו לב שלא תקבלו תוצאה לא מתוכננת והחתול יתיאש מהמשחק הזה וינטוש את האוכל.

מאכיל חתולים אוטומטי

ישנם סוגים רבים של מאכילים אוטומטיים, בהם אפשר לקבוע את הכמות והתדירות של שחרור המזון. מנות קטנות בתדירות גבוהה עשויות לפתור את הבעיה של אכילה מהירה. 

אכילה אתגרית

ניתן למצוא בחנויות לבעלי חיים קערות מעוצבות כמבוך האמורות לעודד אכילה איטית. החתול צריך לעבוד עם הלשון ולהשקיע מחשבה באכילה וכך האכילה נהיית איטית יותר.

ישנם משחקים להאכלה איטית המשלבים פתרון בעיות מורכב כדי להגיע לאוכל וצעצועים שצריך לדחוף ולנענע בצורה מסוימת על מנת שישחררו מזון.

פאזל לחתול: מצא את הכופתית

היתרונות הגדולים של אכילה אתגרית הם פעילות גופנית וגירוי שכלי של החתול בנוסף על האטת האכילה ומניעת ההוצאה של המזון כתוצאה מכך.

ויש גם אופציה של עשה זאת בעצמך. כך תכינו צעצוע מפזר מזון לחתול.

ניסוי וטעיה

יש מה לעשות ויש מה לנסות. כנראה אחת (או יותר) הדרכים המתוארות כאן יעבדו בשביל החתול שלכם ובשבילכם. רק שימו לב שהחתול עדיין אוכל את הכמות הרצויה ולא מתוסכל עד כד כך שיפסיק לאכול

אנחנו מאחלים לכם שלא תשמעו את הצליל ההוא שוב ושלא תדרכו בשלולית כזו יחפים.

אף של חתול אוכל בכיף