האם אתם מודדים נכון את כמות המזון היומית של הכלב או החתול שלכם?

אלא אם אתם אופים מקצועיים או מדעני מזון, כנראה שאתם לא ממש מקדישים תשומת לב לאמצעי מדידת המזון שלכם. הקדשתם פעם תשומת לב לאמצעי מדידת מזון של הכלב או החתול שלכם? – אחרי הכל כוס היא כוס, לא?

אז לא. המשפט הזה לא תקף לאמצעי מדידה במטבח ולא תקף לאמצעי מדידה של מזון לחיית המחמד האהובה עליכם.

מחקר שנערך ע”י אוניברסיטת גולף בקנדה (University of Guelph), מצא כי כמות האכלה יומית שנמדדת באמצעי הלא נכון לאורך זמן, יכולה להביא לכך שהכלב או החתול יסבלו מתת תזונה הנגרם בחוסר מתמשך ברכיבים תזונתיים, או מהשמנה שמקורה בעודף האכלה עקבי.

המחקר שמדד איך מודדים מידה

המחקר שפורסם ב Veterinary Record (מי שמעוניין להתעמק, הנה לינק למחקר עצמו) נערך בקרב 100 בעלי כלבים. הבעלים התבקשו להשתמש באחד משלושה כלים נפוצים: כוס עם סימונים שנמכרת בחנות לחיות מחמד (תכולת מקסימום – 2 כוסות), כוס המשמשת למדידת נוזלים המשמשת בעיקר לאפייה ובישול (תכולת מקסימום – 2 כוסות), כוס המשמשת למדידת רכיבים יבשים (תכולת מקסימום – כוס אחת).

המשתתפים התבקשו למדוד שלוש פעמים: ¼ כוס, ½ כוס וכוס. לאחר מכן נשקלו כל המנות במשקל אלקטרוני.

המסקנות מתרגיל המדידה הזה מגלות אי דיוק מובהק במנות שנמדדו. מ-48% פחות מהמנה המבוקשת ועד 152% יותר.

אז מה עושים?

כוס מדידה היא הדרך הנוחה והפשוטה ביותר. פשוט השתמשו בכוס מדידה ייעודית למזון יבש לכלב או לחתול. ניתן להשיג אותן בכל חנויות הציוד לחיות מחמד.

לא מצאתי כוס! מה עושים??

לא מצאתם כוס. אל דאגה. אפשר להכין כוס מדידה באמצעים פשוטים. כל מה שנחוץ הוא מיכל פלסטיק שקוף שיכול להכיל כ-2 כוסות מהמזון היבש, מאזני מטבח וטוש בלתי מחיק או מדבקה שאינה יורדת במים:

הוראות הכנה:

  1. בדקו על שק המזון מהי כמות ההאכלה היומית המומלצת לכלב שלכם לפי משקלו. טבלת ההאכלה נמצאת לרוב בגב השק.
  2. שימו את המיכל השקוף על מאזני המטבח והדליקו אותם (הדלקה של מאזני המטבח מאפסת אותם. הדלקה עם המיכל עליהם גורמת להם ל”חשוב” שמשקל המיכל הוא נקודת האפס – כך נוציא מהמדידה את משקל המיכל עצמו)
  3. מזגו למיכל את המזון היבש לפי הכמות הרצויה בטבלת ההאכלה.
  4. סמנו על הצד החיצוני של המיכל עד לאיזה גובה הגיע המזון במיכל השקוף באמצעות המרקר או המדבקה שלכם (הזהרו כשאתם שוטפים את הכלי לא לשפשף את הסימון…) והנה לכם כוס מדידה תוצרת בית.

שימו לב שאם יש לכם בבית יותר ממזון אחד, יש להכין כוס מדידה לכל אחד מהמזונות לפי טבלת ההאכלה הרלוונטית.

בדיוק במידה הנכונה: לא יותר מידי ולא פחות מידי

הקפדה על כמות ההאכלה היומית של הכלב או החתול שלכם חשובה לתזונה ולבריאות הכללית שלהם כמעט כמו בחירת המזון המתאים להם. המענה לדרישה היומית של רכיבים הזנתיים תלוי בכמות המזון שנאכל. אם אינכם

בטוחים מהי הכמות היומית המומלצת עבור הכלב או החתול שלכם, טבלאות ההאכלה נמצאות בדרך כלל בגב השק. וכמובן, במקרה הצורך כדאי להתייעץ עם הווטרינר שלכם.