אם אתם חולקים את חייכם עם כלב שסובל מדלקת פרקים, אתם מכירים את הנושא היטב. מזג האוויר הקר מחריף את הסימפטומים והכאבים. 

דלקת פרקים אצל כלבים מבוגרים היא מצב רפואי ויש להתייעץ עם הוטרינר לגבי אפשרויות טיפול.

הוטרינר אבחן דלקת פרקים – מה עוד אפשר לעשות למענו?

בכתבה שלפניכם אנחנו מציעים דרכים שעשויות להקל על הכאבים, הנוקשות במפרקים ועל תסמינים אחרים של דלקת הפרקים בנוסף לעזרה של הוטרינר.

כלב מבוגר בשמש

שמרו על  משקל תקין

שמירה על המשקל היא אחד הכלים החשובים ביותר כשמדובר בשליטה בסימפטומים של דלקת מפרקים אצל כלבים. ההגיון פשוט, ככל שהכלב כבד יותר כך הלחץ על המפרקים גדול יותר.
מחקרים מראים שכלבים במשקל תקין הסובלים מדלקת מפרקים, ניידים יותר מכלבים בעודף משקל הסובלים מבעיה זו.

כלב מבוגר בשקילה

איך יודעים אם הכלב סובל מעודף משקל? 

הוטרינר יגיד לכם, אך אם אתם רוצים לדעת כבר עכשיו ,הסתכלו עליו ומששו אותו. אצל כלב במשקל תקין תוכלו להרגיש את הצלעות אך לא לראות אותן. כאשר מסתכלים מלמעלה או מהצד, תוכלו לראות שיש  לו “מותניים”.

אם נעלמו ה”מתניים” ואתם לא מצליחים לחוש בצלעות הרי שהכלב בעודף משקל.

מה עושים אם הכלב סובל מעודף משקל?

דברו עם הוטרינר על התזונה של הכלב. לפעמים מדובר רק בהורדת מנת המזון היומית או ששיטת המדידה לכם אינה נכונה. קראו עוד על טעויות האכלה שעלולות לגרום להשמנה. כך תמדדו נכון את המזון עבור הכלב שלכם.
במקרים קיצוניים, הוא ימליץ לכם לעבור לתזונה מותאמת. הנה מידע נוסף על תזונה מותאמת לכלב מבוגר

קראו את תווית הרכיבים על התווית, חשוב שהמזון יכיל גלוקוזאמין וכונדרויטין סולפט וכן אומגה-3 ואומגה-6 ביחס הנכון. רכיבים אלה תומכים בבריאות המפרקים.

 

טיפ נוסף:

ואם כבר אנחנו עוסקים באוכל, וודאו שהכלב יכול לאכול וכמובן גם לשתות בנוחות המרבית. הגביהו את קערות המזון והשתייה אם צריך. 

 

דאגו שהכלב יזוז

תנועה יכולה להקל על הכאב. כלבים שזזים פחות בגלל דלקת מפרקים נכנסים מעגל שבו אי תזוזה או תזוזה מועטה מידי גורמים לנוקשות במפרקים המקשה על התנועה וגורמת לכאב.  

כלב מבוגר בטיול

כדאי להימנע מפעילויות בעצימות גבוהה כמו ריצה, קפיצה או השתוללות. העדיפו פעילות בעוצמה נמוכה כמו כמו הליכה ברצועה למרחקים קצרים ושחייה. פעילויות אלו אינן מכבידות על הפרקים יתר על המידה ומסייעות בשיפור התנועתיות של המפרקים.
בנוסף, כדאי להקדיש את אותו פרק הזמן לפעילות בכל יום ולהימנע מלהגזים בפעילויות בסופי שבוע. 

טיפ נוסף:

אם הכלב שלכם קטן, קצר שיער או בעל פרווה דלילה, כדאי לשקול להלביש אותו בסוודר לכלבים. העדיפו בגד שאינו דורש “השחלה” של הרגליים אלה בגד שקל ללבוש ולהסיר. הנה עוד מידע על בגדים לכלבים 

 

שקלו תוספי מזון לכלבים

ישנם תוספי מזון שעשויים לסייע לשיפור מצב הפרקים. תוספי המזון הללו יכילו גלוקוזאמין וכונדרויטין סולפט (glucosamine and chondroitin sulfate). עוד רכיבים שכדאי לשים לב אליהם הם חומצות השומן אומגה-3 ואומגה-6 (EPA and DHA), פיכוסיונין ומנגן (phycocyanin and manganese).

 

לעולם אין לתת לכלב תוספי מזון ללא התייעצות עם וטרינר. 

 

דברו עם הוטרינר על תרופות משככות כאבי פרקים

ישנם כלבים שיצטרכו משככי כאבים על מנת להתמודד עם כאבי המפרקים, במיוחד לאחר שהתאמצו יתר על המידה. ישנן תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים המאושרות לטיפול בדלקת פרקים בכלבים.

כלב מבוגר מקבל תרופות

אם הכלב שלכם נאלץ לקבל תרופות אלה לאורך זמן, כדאי לקחת אותו לוטרינר לבדיקות תקופתיות ולבצע מעקב ע”י בדיקות דם.

לעולם אל תתנו לכלב משככי כאבים המיועדים לבני אדם – אלו אינם מתאימים לכלבים ועלולים לגרום להרעלה ואף למוות

 

מנעו החלקה ונפילות

בגיל המבוגר, כלב עשוי לסבול ירידה ביכולת לשמור על שיווי המשקל. כתוצאה מכך הסיכון לנפילה עולה. כאשר כלב סובל מכאבי פרקים, נפילות עלולות להיות כואבות במיוחד. לכן, כדאי לנקוט צעדים למניעת נפילות. 

כאשר הכלב נאלץ להתמודד עם רצפה מחליקה או משטח מחליק, כדאי לשקול נעליים לכלבים. לכלבים קטנים אפשר לגרוב גרביים לתינוקות עם פסים בתחתית הגרב למניעת החלקה.

כלב מבוגר עם נעליים

טיפ נוסף:

לכלב שמתקשה לקפוץ לספה או לעלות למיטה (וכמובן לרדת), אפשר לעזור עם רמפה או מדרגות ייעודיות לעליה וירידה בטיחותיות.

נסו פיזיותרפיה

ישנם פיזיותרפיסטים לכלבים שיסייעו לכם לפתח שגרת אימונים מתאימה לכלב הספציפי שלכם. ישנם גם טיפולים משלימים נוספים כמו דיקור העשויים לסייע.

פזיותראפיה לכלבים

ספקו מיטה נוחה

מיטה נוחה מגיעה לכל הכלבים באשר הם, אך כשמדובר בכלבים הסובלים מדלקת פרקים הדבר חשוב שבעתיים. ישנן היום בשוק אפשרויות מגוונות של מיטות גבוהות ונמוכות מחומרים שונים. לכל כלב בכל מצב ישנן מן הסתם העדפות שונות שיקלו עליו את החיים. זה עניין של ניסוי וטעייה.

מיטה חמה לכלב מבוגר

טיפ נוסף:
אם יש לכם מדרגות בבית, כדאי שיהיו מיטות בכל הקומות על מנת שהכלב יוכל להימנע מטיול כואב במעלה או במורד המדרגות. 

כל אחד הוא מיוחד

הצגנו בפניכם 7 דרכים להקל על כאבי מפרקים אצל כלב מבוגר עם דלקת פרקים. חשוב לזכור שכל כלב לגופו ולא כל ההמלצות מתאימות לכולם. לכן, כדאי להיות קשובים לכלב ולראות מה הוא מעדיף ומה עובד בשבילו ומה לא ולהיות בקשר רציף עם הוטרינר. 

כלב מבוגר שמח