עודף משקל: גם בחתולים וכלבים

כלב שמנמן? חתול עגלגל? עודף משקל אצל כלבים וחתולים: אולי מה שאתם צריכים זה רק שינוי של הרגלים. הנה 7 טעויות האכלה שכדאי להמנע מהן בכדי לשמור על משקל תקין של חיית המחמד שלכם. 

עודף משקל אצל כלבים וחתולים? לפעמים הבעיה אצלנו

הכלב סובל מעודף משקל? הוטרינר אומר שהחתול שלכם מגדל כרס? כנראה שאנחנו עושים משהו לא נכון. 

על המשקל: כלב על משקל

אנחנו יודעים מהם הסיכונים במשקל עודף לבני אדם – ואותו דין כשמדובר בהשמנה בקרב כלבים וחתולים.

 

לפעמים די בשינוי הרגלים על מנת למצוא פתרונות להשמנת יתר בכלבים וחתולים – לפניכם מספר טעויות נפוצות שעלולות לגרום השמנה בכלבים וחתולים:

ממלאים את קערת המזון לפי העין

אם אתם מדלגים על שלב מדידת מנת המזון לפי ההמלצה בטבלת האכלה, ייתכן שאתם מאכילים את הכלב או החתול בכמות גדולה מידי. 

קערת מזון מלאה מידי

כמה בעצם הכלב או החתול צריכים לאכול? 

קראו את טבלת האכלה שעל גב שק המזון ,שם כתובה כמות המזון היומית שהכלב או החתול אמור לאכול בהתבסס על גילו ומשקלו הרצוי. אם אתם לא בטוחים מהו המשקל הרצוי, שאלו את הוטרינר שלכם.

השתמשו בכוס מדידה ייעודית כדי למדוד את המזון. הנה עוד מידע שיעזור לכם למדוד נכון

 

משאירים קערה עם מזון לאורך כל שעות היום

ישנם כלבים וחתולים שאינם יודעים לווסת את כמות המזון הדרושה להם ואם הקערה שלהם מלאה כל הזמן, הם אוכלים יותר מהדרוש – מה שיכול לגרום להשמנת יתר. 

חתול וקערת מזון: אל תתנו לחתול לשמור על השמנת

רצוי לחלק את המנה היומית ל2-3 ארוחות במהלך היום. אם אינכם נמצאים בבית לאורך רוב שעות היום, נסו להשתמש במאכיל אוטומטי המוציא מנה קצובה בשעה יעודה.

 

מוסיפים פינוק פה ושם

כל אחד אוהב פינוק פה ושם, אך יש לקחת בחשבון שגם לפינוק יש ערך קלורי. ישנם בשוק חטיפים שערכם הקלורי גבוה מאוד ורבים מהם מכילים כמות גבוהה של סוכר. צריכה מוגברת של חטיפים אלה תגרום עודף משקל בכלבים כמו גם אצל חתולים

פינוק פה ושם זה בסדר. יותר מזה, והכלב או החתול עלוליפ לעלות במשקל

אם אתם רוצים לפנק את הכלב או החתול מידי פעם, תנו לו חטיפים בריאים שאינם מכילים סוכר, חומרים משמרים וצבעי מאכל. קראו בעיון את רשימת הרכיבים שעל אריזת החטיף ואם היא אינה מופיעה חפשו חטיף אחר. ומה בנוגע לפירות וירקות? הנה עוד מידע.

 

לא לוקחים בחשבון חטיפי אילוף

ככלל אצבע, חטיפים צריכים להוות לא יותר מ10% מסך הקלוריות היומיות שכלב או חתול צורכים ויש להוסיף אותם לחישוב סך הקלוריות ליום.  

 

כשאתם משתמשים בחטיפי אילוף, תוכלו לשבור או לחתוך אותם לחתיכות קטנות כדי שמנה קצובה תשמש לשיעור אילוף ארוך יותר. 

חטיפי אילוף זה אחלה. במידה.

קראו את התוויות בעיון ובחרו בחטיפי אילוף בריאים ומזינים כמו למשל חטיפי אלפא ספיריט, המכילים 85% בשר, ירקות ופירות והם רכים וניתנים לשבירה בקלות.

 

פחות מדי פעילות גופנית

קיצור הטיולים היומיים או וויתור עליהם עלול  לעלות על הכלב שלכם בקילוגרמים עודפים. מחקרים מראים שכמות הקלוריות שהכלב מוציא בזמן הטיול תלויה במרחק שעובר הכלב ובעצימות הפעילות ולא במשך זמן הפעילות. תוכלו תמיד לשלב אימון אילוף תוך כדי טיול או ריצה קלה כדי להגביר את קצב שריפת הקלוריות ולהפחית את המשקל העודף.

חוסר פעילות גופנית יכולה להיות גם היא סיבה משמעותית במקרים של השמנה אצל חתולים. את החתולים בדרך כלל לא ניתן להוציא לטיול, לכן חשוב לעודד אותם למשחקים בבית להוצאת אנרגיה. 

משחקי חכה הם בחירה מצויינת. הם מספקים הנאה לחתול והם דרך נפלאה להוציא אנרגיה ולהימנע משעמום. הנה עוד מידע על שעמום חתולי.

פחות מידי פעילות גופנית

 

מזון מאיכות נמוכה

מזון מאיכות נמוכה תורם לעליה בלתי מבוקרת במשקל כיוון שלרוב הוא מכיל רכיבי נפח קלורי ללא ערך תזונתי מועיל. הכלב או החתול אוכל מנה גדולה יחסית שממלאת את בטנו אך אינה משביעה וכעבור זמן קצר הוא רעב שנית. מזון מלא ומאוזן, נטול דגנים, כדוגמת המזונות של טייסט אוף דה ווילד, הוא בחירה הטובה ביותר כי הוא מכיל כמות גדולה של בשר, ירקות ופירות. 

קראו את התווית: מרכיב ראשון בשר

דברו עם הוטרינר שלכם על הצרכים התזונתיים של הכלב או החתול שלכם. קראו את התוויות והקפידו שהמרכיב הראשון יהיה בשר. הקפידו שהמזון לא יכיל חומרים משמרים וצבעי מאכל ורכיבי מילוי סתמיים.

חולקים איתם את האוכל של המשפחה

קשה לעמוד בפני העיניים המתחננות האלה והלשון המתלקקת והאמת היא שאוכל של בני אדם אינו בהכרח רע להם – אם בוחרים את המזון המתאים ונותנים אותו במידה ולא בהגזמה (כמובן שיש לקחת בחשבון גם את המזון הזה בחישוב הקלוריות היומי). 

 

מזון מהשולחן שלנו עשוי לגרום להם לעליה במשקל ושלל בעיות נוספות. העיקרית ביניהן היא העדפת המזון הביתי על המזון התעשייתי המותאם לצרכיהם ולכן מומלץ להימנע מכך. הנה רשימה של סיבות מדוע עליכם לחשוב פעמיים לפני שאתם נותנים לכלב שאריות מהשולחן.

שאריות מהשולחן? עדיף שלא

לסיכום: 

כמו אצל בני אדם, השמנת יתר בכלבים וחתולים עלול להזיק להם מאוד. עודף משקל עלול להביא לעומס יתר על המפרקים, סוכרת, קשיי נשימה ובריאות כללית ירודה. חתול שמן או כלב שמן סובלים. חשוב מאוד לשמור על אורח חיים מאוזן, להרבות איתם בפעילות גופנית ולשמור על משקל התקין. 

 

הרגלים רעים קשה לשבור וירידה במשקל אצל בעלי חיים מלווה לעיתים גם במצוקה נפשית. הרי אי אפשר להסביר להם שמדובר בטובתם. לכן חשוב ביותר כבר מההתחלה להקפיד על כללי האכלה נכונים ולהתמיד בהם.

 

אם בכל זאת הכלב או החתול שלכם חייבים לרדת במשקל פנו אל הוטרינר, סביר שהוא ימליץ על הגברת הפעילות הגופנית ובמקרים קשים אף על מזון דיאטטי.

כלב חתיך