כלב אוכל מהר מדי: איך נעזור לו להאט?לא בריא לאכול מהר מידי!

רוב הכלבים אוהבים לאכול. הבעיה מתחילה כשהם טורפים את המזון המונח לפניהם בלי ללעוס. 

אכלנים מהירים, נוטים לבלוע הרבה אוויר. אכילה מהירה ובליעת אוויר מרובה בזמן האוכל היא אחד מגורמי הסיכון ל GDV, הידועה בשמה העברי “תסמונת היפוך קיבה”. (gastric dilatation and volvulus). 

 

היפוך קיבה הוא מצב שבו הקיבה מתנפחת וחגה על צירה.מצב זה מסכן חיים ונדרשת התערבות וטרינרית מיידית. היפוך קיבה נפוץ יותר בכלבים גדולים ועמוקי חזה. הנה עוד מידע מויקיפדיה.

 

צעד ראשון בפתרון הבעיה הוא ניסיון להבין מדוע הכלב אוכל מהר מדי

סיבות אפשריות לאכילה מהירה

רעב

האם הכלב מגיע לשעת הארוחה רעב במיוחד? אם אתם מאכילים את הכלב רק פעם ביום, כדאי לשקול לחלק את המנה היומית לשתיים עד ארבע ארוחות קטנות בשעות קבועות. בשיטה זו, הכלב יגיע לארוחה הבאה פחות רעב ולכן סביר שיאכל לאט יותר.

תחרות

האם הכלב שלכם מרגיש שהוא בתחרות עם חיות המחמד האחרות בבית? נסו להאכיל את חיות המחמד בחדרים שונים.

אולי הבעיה היא תחרות

 

מצב רפואי

אם אף אחת מאלה אינה התשובה המתאימה לכלב שלכם ,כדאי להקדים רפואה למכה ולגשת לוטרינר . בדיקה פיזית וקצת עבודת מעבדה (בדיקות דם, שתן, צואה ועוד לפי המלצת וטרינר) ישללו את רוב המחלות והמצבים שיכולים לגרום לכלב תחושת רעב תמידית. 

אולי הסיבה לכך היא התנהגותית

אחרי שבדקתם את הנושא ואתם משוכנעים שמדובר בעניין התנהגותי, הגיע הזמן לשנות את דרך ההאכלה של הכלב.

 

מותר לאכול מהרצפה

השיטה הפשוטה ביותר  היא פשוט לפזר את המזון על הרצפה. כן, קראתם נכון. הכלב יצטרך להשקיע מאמץ ולאסוף את המזון בצורה איטית יותר. אם יש לכם חצר עם דשא (טבעי, לא מלאכותי), אפשר גם על הדשא.

 

קערה מיוחדת לעידוד אכילה איטית

אם אתם מוטרדים מלכלוך הרצפה, סכנות בריאותיות (שאריות חומרי ניקוי על הרצפה אחרי שטיפה למשל), או סתם לא נעים לכם מהכלב, ישנן קערות מעוצבות במיוחד להאטת קצב האכילה . 

 

ישנן קערות לאכילה איטית עם בליטות או קערות שתחתיתן בנויה כמבוך, הכלב יאלץ להשתמש בלשונו בצורה שתאפשר לו להרים רק כמות קטנה של כופתיות בכל פעם.

קערה לאכילה איטית

תוכלו להכין קערה כזו בעצמכם: שימו אבנים גדולות מכדי שכלב יכול לבלוע אותן בתחתית הקערה ופזרו את האוכל ביניהן.

אכילה אתגרית

ישנם כלבים שגם קערה מעוצבת במיוחד למטרה זו, לא מאטה אותם או שהם פשוט חכמים ולמדו להפוך את הקערה ולעקוף את הבעיה.

 

לכלבים כאלה נציע צעצועים המיועדים לקצוב כמויות מזון קטנות בכל פעם. ישנם צעצועים שבהם צריך להזיז או לפתוח מכסים קטנים. ישנם צעצועים שהכלב צריך לטלטלם למצב הנכון כדי שתצא מהם כמות מדודה של כופתיות. 

 

 ונקודה חשובה לסיום

באיזו שיטה שתחליטו לבחור, וודאו שהכלב עדיין מסוגל לאכול את כמות המזון הנחוצה לו על מנת לשמור על בריאותו. אנחנו לא רוצים שהכלב יהיה מתוסכל ויפסיק לאכול אלא רק להאט קצת את הקצב.

הממממ