אימצתם גור כלבים חדש? איזו התרגשות ואילו ציפיות !גורי כלבים - טיפים לבחירת מזון לגור

האם ידעתם שאחרי הגנטיקה לתזונה ישנה ההשפעה הגדולה ביותר על בריאותו ואיכות חייו של הכלב? (וגם שלנו..)

אז בהתרגשות הולכים לחנות כדי להצטייד בכל הנדרש וכמובן גם באוכל הכי טוב לאהוב החדש שלכם.

 

הולכים לחנות ומגלים עומס - טיפים לבחירת מזון לגור חדש

סדר בבאלגן

ומה מגלים? החנויות גדושות בשפע של מוצרים שלעיתים אף חוסמים את המעברים: צעצועים, מיטות, רצועות וקולרים, עצמות, חטיפים וכמובן – היצע רחב ביותר של מזונות.
אתם נותרים מותשים ומבולבלים. מה גם שכבר ביקרתם בשתי חנויות ולהפתעתכם בכל חנות המליצו לכם על מזון אחר כמזון המתאים והבריא ביותר לגור שלכם.

ננסה לעזור לכם ולהוציא אתכם מהמצב המבלבל הזה ונתחיל בקצרה בצעצועים –

איך בוחרים צעצוע?

כאשר בוחרים צעצועים, יש להתחשב במספר לא מבוטל של גורמים: גיל הגור, הצורך עליו עונה הצעצוע (לעיסה, שעשוע, רדיפה וכדומה), בטיחות הצעצוע, וכמובן, העדפותיו האישיות של הכלבלב.

צעצועי כלבים

מידע רב על בחירת צעצוע מתאים לכלב תוכלו למצוא בכתבה צעצוע זה כל הסיפור.

ומה בנוגע למזון?

גורי כלבים אוכלים - טיפים לבחירת מזון לגור כלבים

לגבי בחירת האוכל המתאים (מזון יבש, חטיפים), זו כבר משימה רצינית יותר ואף מבלבלת יותר.

קחו בחשבון שחלק מהחנויות הן יבואניות של מזון ומן הסתם זה יהיה המזון הראשון שימליצו עליו בחום, ולאו דווקא בגלל שזה המזון האיכותי ביותר או המתאים ביותר לגור שלכם.

לכן, בבחירת מזון לגור חדש,  עליכם להיות פעילים: לקרוא את רשימת הרכיבים ולנסות להבין אותה.

להבין את התווית

רכיב המזון המופיע ראשון ברשימה – כמותו היא הגדולה ביותר ב1 ק”ג מזון. מכאן רשימת הרכיבים הולכת ויורדת מבחינה כמותם במזון.

הרכיב החשוב והיקר ביותר במזון הוא החלבון. חשוב שיהיה ממקור בע”ח ולא ממקור צמחי. רצוי גם שהוא יהיה בשר טרי, כמו לדוגמה במזון לגורים של טייסט אוף דה ויילד אייל וביזון.

תווית טייסט אוף דה ווילד לגורים - אייל וביזון

ההבדלים בין המזונות אמורים לנוע מכאן והילך בהתאם לאיכות חומרי הגלם שאמורה לקבוע את מחירו של המזון.
לצערנו אין תמיד המצב כך, ישנם על המדפים גם מזונות “מתחזים” כלומר מזונות באיכות לא גבוהה שנמכרים במחירי מזונות מובחרים, בד”כ אלו  מזונות של חברות בלתי מוכרות. מסיבה זאת עליכם להתבונן היטב בשק המזון ולקרוא את כל המסר שנמצא על גבי האריזה ולהפעיל שיקול דעת.

לפניכם 6 טיפים שיסייעו לכם בבחירת מזון לגור:

6 טיפים לבחירת מזון בריא עבור הגור החדש שלך

בחרו מזון שיש לו  “אבא ואמא”

כאשר בוחרים מזון לגור כלבים, כדאי לבחור בחברה שמאושרת ע”י AAFCO,
(Association of American Feed Control Officials) – האיגוד הרשמי האמריקאי לפיקוח על תזונה של חיות המחמד.
חשוב שיופיע על השק הביטוי: AAFCO STATEMENT
המשמעות היא, שהמזון נבדק ואושר כי הוא מאוזן ולא חסרים בו רכיבי תזונה חיוניים.
כדאי לבחור בחברה בינלאומית מוכרת שמשקיעה במחקר ובפיתוח ונעזרת בווטרינרים ובתזונאים על מנת לייצר מזון מאוזן ובריא אשר קיימים בו כל רכיבי התזונה החיוניים להתפתחותו התקינה של גור כלבים.

שימו לב לערך הקלורי (אנרגיה)

גור, בהשוואה לכלב בוגר או מבוגר צריך לקבל יותר אנרגיה במזון כיון שבתקופת ילדותו הוא משקיע הרבה אנרגיה בגדילה ובהתפתחות וכן בהשתובבויות גוריות ובמשחקים.

יש להתחשב גם בסוג הכלב: אם הוא גזעי תוכלו לקרוא על אופיו וללמוד על רמת פעילותו. אם הוא מעורב, תכירו את אופיו תוך זמן קצר ותוכלו להתאים לו מזון לפי רמת פעילותו.

ישנם מותגים שמבחינת תכולת הרכיבים, המזונות שלהם מתאימים לכל שלבי החיים ,כלומר גם גור וגם מבוגר יכולים לאכול את אותו המזון אך כמויות ההאכלה שונות. הגור מקבל את כמות האנרגיה הדרושה לו כיון שמנת המזון היומית שלו גדולה יותר בהתאם. ישנם עוד משתנים שקובעים את מנת ההאכלה היומית כמו סוג הכלב וגודלו (ראה בהמשך).

גדול או קטן? הגזע כן קובע

בחרו מזון שמותאם לגודלו הפיזי של הגור שלכם. הדרישה לצמיחת העצמות של ציוואוואה אינה זהה לדרישה של צמיחת העצמות של דני ענק.
במזון שמיועד לגורים של גזעים גדולים יש יחס ייחודי של סידן וזרחן על מנת להבטיח התפתחות  תקינה של השלד ולמניעת בעיות מפרקים בעתיד.

גם הגודל של הכופתיות קובע

יש להתחשב בגודל הכופתיות. לגור מגזע קטן, כמו פומראניין למשל, יהיה קשה להתמודד עם כופתיות מזון גדולות. ישנם מזונות מותאמים לגורים מגזע קטן שלהם כופתיות מזון קטנות ובעלות צורה מיוחדת המקלה על האכילה ועוזרת במניעת בעיות במערכת העיכול.

בדקו את התווית

הרכיבים במזון של הגור שלך, והאיזון ביניהם, חיוניים להתפתחותו התקינה של גור כלבים. לדוגמא, להתפתחות מערכת העצבים של הכלבלב דרושה חומצת שומן בשם DHA. כמות הרכיב התזונתי DHA במזון גורים גבוהה מאשר במזון לכלבים בוגרים על מנת לסייע בהמשך התפתחותה התקינה של רקמת המוח.

מחקרים הוכיחו כי כלבלבים שקיבלו מזון עשיר בDHA הראו יכולת למידה מהירה יותר וזיכרון טוב יותר. עוד על DHA וחשיבותו הרבה בכתבה על גורים וחשיבות ה- DHA במזון

שמירה על משקל תקין

שמירה על משקל תקין במהלך שלב הגורות היא חיונית להמשך חייו של הכלבלב:
גורי כלבים שסבלו מתת – תזונה בשלב קריטי זה, אינם מתפתחים כראוי.
לעומת זאת, כלבים שסבלו מעודף משקל כגורים, הם בקבוצה סיכון להיות בוגרים הסובלים מעודף משקל על כל המשתמע מכך: בעיות מפרקים, לחץ דם גבוה, מחלות לב, סוכרת ועוד.
לכן, כדאי להיצמד להמלצות בטבלת ההאכלה, הנמצאת על גבי האריזה ולהשתמש בכוסות מדידה. על מדידה נכונה של מזון בכתבה הבאה

הכמויות המופיעות בטבלה הן כמויות ממוצעות, ייתכן שלגור שלך תתאים מנה גדולה במעט או קטנה במעט, עליך לצפות בגור ולראות האם הוא נשאר רעב או משאיר הרבה בצלחת.

בכל ביקור אצל הווטרינר, הגור שלכם יישקל ויימדד בכדי לוודא שהוא מתפתח יפה ועולה במשקל כראוי – לא פחות מידי ולא יותר מידי.

גורים כלבים