כלב מאולףמה לא נעשה בשביל חטיף

נקדים עם השורה התחתונה: כשמדובר באילוף הכלב שלך, הסוד הוא למצוא את התגמול הנכון. לשמחתנו, רוב הכלבים יסכימו לבצע התנהגות כלשהי בעבור כופתיות אוכל (אפילו האוכל הרגיל שלהם), כל עוד הוא ניתן כפרס וכמובן בהתלהבות יתרה כשמדובר בחטיף אילוף. הסוד הוא, כמו שאמרנו, למצוא את החתיכה הנכונה.

מדוע כדאי להשתמש בחטיפים במהלך אילוף

מחזק התנהגות רב עצמה

חטיף הוא מחזק התנהגות רב עוצמה. אנחנו רוצים להאמין שהכלב שלנו ישמח לעבוד בעבורנו רק על מנת לשמח אותנו. רוב הכלבים אכן יבצעו התנהגות מסויימת בשביל תשבוחות וליטופים אך הם יבצעו  אותה בשמחה גדולה יותר עבור פרס בצורת חטיף אילוף טעים ואיכותי.

תחשבו חיובי

אוכל משמש כמחזק התנהגות בזמן אילוף כלבים. בכל פעם שנחזק התנהגות רצויה באמצעות חטיף, אנו מעלים את הסיכוי שהכלב יבצע את ההתנהגות הרצויה שוב – זהו חיזוק חיובי.

חטיפי אילוף קלים לשימוש

הסוד להטמעת התנהגות מסוימת הוא חזרתיות. שימוש בחטיפי אילוף הוא קל ומהיר לכן אפשר לחזור על התרגול הרבה פעמים בזמן קצר. אם היינו משתמשים לחילופין במשחק כלשהו החביב על הכלב כתגמול, לא היינו יכולים להספיק לבצע מספר רב של חזרות על התרגיל. 

גודלם של חטיפי אילוף קטן מספיק כדי שנוכל להחביאם בכף היד. כך אנחנו יכולים להשתמש בריח החטיף על מנת להוביל את הכלב אל התנהגות רצויה. אנו מסתירים את החטיף ו”מובילים את הכלב באף”. 

לדוגמא, כאשר אנחנו רוצים ללמד את הכלב לשכב, נסתיר חטיף בכף היד וניתן לכלב להריח. לאט לאט נוריד את היד לכיוון הרצפה עד שהכלב ישכב. רק אז יקבל תגמול. בהמשך, אחרי שהכלב יבין את המעקב אחרי היד, נעשה זאת ללא חטיף ביד.

מאחר וחטיפי האילוף הם קטנים, ניתן לקחת כמות יפה מהם איתנו החוצה ולבצע  שיעורי אילוף כחלק מהטיולים היומיים.

חטיף באף

שוחד או גמול

חשוב מאוד להבין את ההבדל בן שוחד לתגמול.

שוחד: הכלב לא יבצע התנהגות מסוימת שבוצעה בעבר, אלא אם יראה את החטיף שמצפה לו. אם קראתי לכלב והוא לא בא, הראיתי לו את החטיף ואז הוא בא – זהו שוחד.

תגמול: הכלב יבצע את ההתנהגות הרצויה בלי לראות את החטיף קודם. אם קראתי לכלב והוא בא למרות שלא היה לי חטיף ביד – זוהי ההתנהגות הרצויה ולכן אתן לו פרס.

חשוב מאוד לא להשתמש בחטיפים בשיטת השוחד בזמן אילוף כלב. כאשר מלמדים כלב משהו חדש, אנחנו משתמשים בחטיף על מנת לפתות אותו לבצע את ההתנהגות הראויה (מוסתר בכף היד) ולאחר מכן, מוקדם ככל האפשר נחליף את הסדר – ההתנהגות תגרום לחטיף להופיע ולא להפך.

תגמול הוא פרס לכלב על עבודה יפה.

הלנצח? האם תמיד נצטרך להשתמש בחטיפים?

התשובה הקצרה: כן. אבל בהמשך הזמן תוכלו להשתמש  בהם בתדירות נמוכה יותר מאשר בתחילת תהליך לימוד תרגיל חדש. 

רצוי מאד לא לפתח תלות בחטיפים ולו מהסיבה הפשוטה שלא תמיד הם בהישג ידנו ואילו על ההתנהגות הרצויה לא נרצה לוותר.

יותר בשביל פחות: הפחתת השימוש בחטיפים

בתחילת התהליך, משתמשים כמעט תמיד בחטיפים ובנוסף להם במילה טובה ובליטוף. עם הזמן, יש להפחית  בהדרגה את כמות החטיפים אך להמשיך בעידוד המילולי. אפילו לאחר שההתנהגות הרצויה נרכשה על ידי הכלב עדיין כדאי להשתמש מידי פעם בחטיפים על מנת להזכיר לו שכדאי לו לבצע את הפקודות.

זהירות, זה משמין

יותר מדי חטיפים זה לא בריא. גם בחטיפים יש כמובן קלוריות לכן צריך להקטין את מנת המזון היומית שלו בהתאם לכמות הקלוריות שהוא קיבל מהחטיפים (אם היא משמעותית) אחרת הוא עלול להשמין. נסו  להשתמש בכופתיות המזון הרגיל של הכלב כחטיף (אחד אחד מהיד שלכם זה לא כמו מקערה)  וכך לפשט את החישוב עבורכם. 

בבחירת חטיפי אילוף (אם הם שונים מהמזון הרגיל) יש לקחת בחשבון את איכות החטיף. השתמשו תמיד בחטיפים בריאים ומזינים על בסיס בשר טרי. 

הקפידו לקרוא את רשימת  הרכיבים שעל גבי התווית ובחרו תמיד חטיפים  שאין  בהם כמויות מוגזמות של סוכר ומלח ואין בהם כימיקלים משמרים,חומרי צבע, טעם וריח. אנחנו ממליצים לשקול את חטיפי אלפא ספיריט. חטיפי אילוף לכלבים שעשויים 85% בשר טרי.

איך בוחרים את חטיף האילוף המנצח

אולי הכלב שלכם מעדיף חתיכה של מלפפון?

מי שמחליט מה הפרס הטוב ביותר הוא הכלב שלכם. לכל כלב ישנה העדפה משלו. מה שכלב אחד יעשה בשביל חתיכת עוף, כלב אחר יעשה בשביל מלפפון. 

הציעו לכלב כמה סוגים של חטיפים ורשמו לעצמכם מה מרגש אותו יותר ומה פחות. דרגו זאת וכך תוכלו לתת לכלב משוב על איכות הביצוע בהמשך האילוף. ביצוע טוב יותר יזכה בפרס נחשק יותר. 

ההעדפה של הכלב שלכם תסייע לכם בהמשך גם להפחית את כמות החטיפים.

 

טיפ קטן לסיום: אל תפסיקו לנסות. חזרו על הניסוי כל פרק זמן מסוים. גם לכלב מותר לשנות את דעתו. 

כיף כף כלב מאולף