אמאל’ה פרעושים!

אלרגיה הנגרמת ע”י פרעושים היא מחלת העור השכיחה ביותר אצל כלבים וחתולים.

ברוב המקרים, האלרגיה מתפתחת בגילאים הצעירים (1-5), אך יכולה להופיע בכל גיל.

דעו את האויב

הפרעושים היא סדרה במחלקת החרקים. יש יותר מ-2000 מינים שונים של פרעושים!

מחזור החיים של הפרעוש דומה מאוד למחזור חייהם של חרקים רבים אחרים: ביצה > זחל > גולם > פרעוש בוגר.

הפרעושים מתפתחים בסביבת המגורים של החיה, בין שערות השטיח, חריצי הרצפה, בחול וכדומה. הפרעושים קופצים על החיה ונצמדים אליה.

עקיצות הפרעושים הן בעצם נשיכות. הפרעושים בוגרים ניזונים מדם, בזמן נעיצת החדק שלהם למציצת הדם הם מפרישים רוק המכיל חומר מונע קרישה והוא שמהווה את האלרגן.

פרעושים ותולעי מעיים (תולעים שטוחות)

הפרעושים משמשים כפונדקאים (מאכסנים) לזחלי התולעים השטוחות . כאשר הכלב או החתול מגרדים, מלקקים/ נושכים את האזור הנגוע, הם בולעים גם את הפרעושים.

הפרעושים המאכסנים את זחלי התולעים, מגיעים לקיבה ולמעיים, הזחלים משתחררים מהם, נצמדים למעי ומתפתחים לתולעת בוגרת.

התולעת הבוגרת בנויה חוליות חוליות, בהן מתפתחות ביצי התולעת. ראש התולעת נשאר צמוד למעי ואילו החוליות ניתקות ומופרשות עם הצואה (נראות כגרגרי שומשום לבנים בצואה או במקום מרבץ החיה).

זחלי הפרעושים ניזונים מביצים אלה והן מגיעות למעיהם. במעיי הפרעוש הביצים הופכות לזחלים אותן אוכל הכלב בזמן הגרוד או הנשיכות העצמיות שלו. הזחלים מגיעים למעי הכלב ושם מתפתחים לתולעים בוגרות וחוזר חלילה.

כלומר הפרעוש משמש כפונדקאי (מאכסן) לתולעים שטוחות שעוברות לכלב דרכו.

אם יש לכלב או לחתול פרעושים ,סביר מאד להניח שיש להם גם תולעים.

תסמינים של אלרגיה לפרעושים

אלרגיה לפרעושים בכלבים וחתולים מתבטאת בגירוד מוגבר, אבדן שיער, הופעת גלדים על פני העור, אודם ונפיחות בכפות הרגליים, באוזניים ובפנים (אלרגיה לדשא..) ואף אנמיה כתוצאה מאבוד הדם במקרה של הדבקה מאד מסיבית של פרעושים.

במקרה של כלב או חתול רגישים מאוד, אפילו נשיכה אחת או שתיים עלולות לעורר את האלרגיה (כמו אצל בני אדם).

אלרגיה לפרעושים נראית בעיקר, אך אינה מוגבלת לחלקו האחורי של החתול או הכלב. סימני האלרגיה יכולים להופיע בכל מקום על גופם.

*גירוד מוגזם יכול להיות גם סימן של תגובה לאלרגנים אחרים. החתול והכלב מתגרדים ואתם בטוחים שאין להם פרעושים? על אלרגיות אחרות בכתבה “די כבר עם הגירוד הזה, אתה תולש לעצמך את האוזן – גורמי אלרגיה אצל כלבים וחתולים

איך מזהים שמדובר בפרעושים?

ישנם מסרקים ייעודיים (דומים קצת למסרקי כינים). כך תוכלו לדעת האם יש לכלב או לחתול פרעושים. אם תסרקו את קווצות השיער במיוחד באחוריים, תוכלו לזהות את פירורי הצואה השחורים של הפרעושים.

עוד שיטה היא לפקוק את האמבטיה, להעמיד את הכלב בתוכה ולשטוף במים. הלכלוך שהפרעושים משאירים אחריהם יצבע את המים או את הפרווה, אם היא בהירה, בצבע חלודה. השיטה הזו פחות מומלצת עם חתולים מסיבות מובנות…

יש לי פרעושים! מה עושים?

בלי פאניקה. יש מה לעשות.

ראשית, זכרו – פרעושים פירושם תולעיי מעיים בכלב ובחתול

ישנם אמצעים רבים להדברת פרעושים: ישנם סוגי שמפו שונים, קולרים, אמפולות, זריקות וכדורים. דברו עם הווטרינר שלכם והוא ייעץ לכם מה התכשיר המתאים לכלב או לחתול שלכם.

אזהרה:

שימו לב, שאתם קונים את המוצר נגד הפרעושים ממקור מוסמך ומחברה מוכרת. ישנם הרבה מאד זיופים או מוצרים זולים שנמכרים באתרים מפוקפקים.

מוצרים מזויפים עלולים להיות לא אפקטיביים במקרה הטוב או מסוכנים מאוד במקרה הרע (עקרון זה נכון גם בבחירת מזון לכלב ולחתול, תמיד עדיף לקנות מותג ששמעתם עליו ושיש לו “אבא ואימא”…).

אלרגיה לפרעושים עלולה לגרום לפצעים בעור ולדלקות קשות, במקרים כאלה, יש לגשת לווטרינר ולקבל טיפול מתאים.

אתם המטרה הבאה

פרעושים נהנים גם מדמם של בני האדם. כמו בקרב חיות המחמד כך גם אצל בני האדם ישנם אנשים רגישים במיוחד לעקיצות פרעושים.

כאשר ישנה כמות גדולה של פרעושים, כדאי לשקול הדברה בבית או בחצר. חשוב מאד לשים לב לחומרי ההדברה ולבחור בהדברה ירוקה. חשוב גם לדרוש לראות את תעודת ההסמכה של המדביר.

החיים עם כלב , חתול או ילד אלרגיים לפרעושים

הטיפול הטוב ביותר בפרעושים הוא מניעה על ידי שימוש באמצעים לטיפול בפרעושים באופן קבוע. שאלו את הווטרינר שלכם על הדרך המתאימה ביותר לכלב או לחתול שלכם.