אינו שיבה חיוך כלבי

אם יש לכם כלב, כנראה שראיתם את ההבעה הזו כבר. פנים רגועים, עיניים רכות וחיוך מאוזן לאוזן. 

קשה להאמין שהכלב לא מחייך אליך. האם כלבים באמת יכולים לחייך באותו מובן שאנחנו, בני האדם, מחייכים? ואם כן,מה מביע החיוך?

 

האם כלבים יכולים לחייך?

נדמה לנו שכן, שכלבים יכולים לחייך. רוב חוקרי ההתנהגות העוסקים בנושא שפת גוף של בעלי חיים לא חושבים שהכלב מחייך באותו מובן של חיוך אנושי.

יש יותר מהבעה כלבית אחת שיכולה להראות לנו כמו חיוך:

התנשפות והחלתה בפה פתוח, לשון בחוץ, ופה פתוח כחלק מתנוחת כניעה.

אנשים שכלל לא מכירים התנהגות כלבים אף עלולים לטעות ולראות חיוך גם בחשיפת שיניים שנועדה להביע אגרסיה.

 

למרות זאת, רוב הזמן, כאשר נראה לנו שהכלב “מחייך” הוא אכן במצב רוח טוב. לכן, קל כל כך לטעות ולראות בהבעת הפנים הזאת חיוך במובן האנושי של המילה.

כלב קטן מחיי

חיוך כלבי זה לא בדיוק חיוך. אז מה זה יכול להיות? 

רוב החוקרים חושבים שמקורו של ה”חיוך” הכלבי נובע משילוב של אבולוציה והיכולת המדהימה של הכלבים לנתח התנהגות אנושית. הם יודעים בדיוק כיצד לשמח אותנו. רוב בני האדם מגיבים תגובה חיובית כאשר הם רואים כלב “מחייך” – חיוך בחזרה, מילות חיבה, ליטופים וחטיפים. הכלב מתוגמל על ההתנהגות ולכן יציג אותה לעיתים קרובות.

 

יש חוקרים הסוברים שתכונה זו מגיעה מכך שבעלי חיים מבוייתים שומרים על מאפיינים מתקופת הגורות כמו  קפיצות, כשכושי זנב נלהבים, ליקוקים ו…חיוך.

לברדור כלב מחייך

האם כלבים מחייכים לכלבים אחרים? 

בני אדם מחייכים אל אנשים אחרים כחלק מטקס חברתי כדי להראות ידידותיות. לפעמים נדמה לנו שאנחנו רואים את הכלבים עושים אותו הדבר, אך תקשורת בין כלבים היא בעיקר בתנוחת הגוף על מנת להעביר מסר כמו: “אני במצב רוח ידידותי ורק רוצה לשחק” או “זה הבעלים שלי, שמור מרחק” או “צעד אחד נוסף קדימה ואראה לך מה זה!”

 

אולי הכלב שלי מחקה את החיוך שלי?

זה לא באמת חיקוי, יותר תוצאה של התניה. כלבים מבינים שההתנהגות הספציפית הזו (כלומר ההבעה), גורמת לנו תחושה טובה ולפעמים גם מביאה עמה ליטופים וחטיפים (כך תבחרו חטיפים בריאים). לכן, הם מחייכים אלינו כשאנחנו מחייכים או מחייכים אלינו כדי שאנחנו נשיב להם בחיוך (ובליטופים וחטיפים…)

 

חשוב לזכור, שכל כלב הוא ייחודי. ולא אצל כל כלב ישנה התניה חיובית לחיוך…

 

האם הכלב שלי אוהב שאני מחייכת אליו? 

רוב הכלבים אוהבים מאוד לרצות את בעליהם ויודעים שהחיוך הוא חלק משפת הגוף שבני אדם משתמשים בה כדי להביע אושר. רוב הכלבים מבינים היטב את שפת הגוף של בני האדם, ויודעים מתי אנחנו שמחים או עצובים.

 

עוד משהו שכלבים יודעים, הוא שאושר של בני אדם עשוי להתבטא בתשומת לב חיובית, כלומר ליטופים וחטיפים.

 

כלבים קוראים גם את שפת הגוף, בנוסף על החיוך ומבינים שלא מדובר בחשיפת שיניים אגרסיבית, גם כשמדובר באדם זר להם.

כלב ואשה מחייכים למצלמה

האם כלבים מחייכים בחשיפת שיניים כשהם מרגישים אשמים?

ראינו כבר הרבה סרטונים כאלה: הכלב שבר משהו, או פיזר משהו והבעלים מגלה. הכלב מגיב מיד בגיחוך נבוך. האם זה אומר שהכלב מרגיש אשמה?

שפת הגוף של הכלב היא המפתח. לא רק שהכלב מושך את שפתיו אחורה, אלא גם מרכין את הראש ומצמצמים את העיניים. לעיתים קרובות מלווה גם בהשטחת האוזניים, בכשכוש זנב. כל התמונה כולה נראית כתנוחת כניעה,

 

סוג של גיחוך כלבי כתגובה על כך שנתפסו בהתנהגות שהם יודעים שאנחנו לא אוהבים, זו לא אגרסיה, אלא כניעה והכרה בסמכותינו. הכלב הבין שעשה משהו שאינו משמח אותנו ומבקש להרגיע אותנו. 

 

איך נדע שהכלב מאושר גם אם הוא לא מחייך?

לא כל הכלבים מחייכים. 

למרות זאת, רוב הכלבים אינם בדיוק מעודנים בהפגנת אושר..

הסתכלו על שפת הגוף של הכלב. גופו של כלב מאושר יהיה רגוע ולרוב הוא יכשכש בזנב. הפנים יהיו רכות ורגועות. כלב מאושר מרבה גם לרוץ ולשחק.

 

תנו חיוך!

כלב מחייך