כל מה שצריך לדעת על חטיפים לכלבים: הסוגים, השימושים השונים ואיך לבחור אותם נכון עבור הכלב שלכם

 

אנחנו בני האדם נהנים מנשנוש חטיפים מול הטלוויזיה, באוטובוס בדרך לטיול שנתי או במסיבות יום הולדת. חברינו הכלבים נהנים כמובן מלנשנש, אבל לא רק – חטיפים לכלבים הם גם כלי לאילוף, משמשים כמזון משלים, וחלקם משמשים כחטיפים דנטליים. סקרנו עבורכם את הסוגים השונים, איך לבחור נכון חטיף לכלב ואיך להשתמש בהם לצורך אילוף. אז פתחו איזו שקית צ’יפס ותיהנו מהקריאה!

לפני כ100 שנה ערך המדען הרוסי איוון פבלוב סדרת ניסויים בכלבים שמסקנתה הייתה גילוי של דפוס התנהגות בשם “התניה קלאסית”. הניסוי נערך כך שכל פעם לפני שהאכיל את הכלבים צלצל פבלוב בפעמון. בעוד שבהתחלה הכלבים לא הגיבו לצלול, אחרי מספר ניסיונות שבהם הצלצול הגיע לפני ההאכלה, הם החלו להזיל ריר כתגובה לצליל הפעמון, עוד לפני שקיבלו את האוכל. מסקנתו היא שפבלוב גילה שאם חיה נחשפת לשני גירויים בזה אחר זה (צלצול הפעמון ואז אוכל), היא תלמד לקשר בין שני הגירויים ותפתח תגובה אינסטינקטיבית טבעית (כמו הזלת ריר למשל) גם כשתיתקל בגירוי הראשון שלא היה משמעותי בהתחלה (הפעמון). 

למעשה, האינטראקציה שלנו הבעלים עם הכלבים שלנו בנויה פעמים רבות על התניה קלאסית. כאשר אנחנו רוצים לאלף את הכלב שלנו להתנהגות מסוימת, נשתמש בחטיף כדי ליצור אצל הכלב התניה להתנהגות רצויה. למשל, אם נרצה ללמד את הכלב לשבת, נוכל לתת לו חטיף כתגמול על כל פעם שהוא ייענה לציות שלנו לשבת, ואז תיווצר אצל הכלב התניה – הוא ידע שבפעם הבאה שהוא  יציית לפקודה ויישב, הוא יקבל את החטיף האהוב, והדבר יוביל לשינוי התנהגות ולהשגת המטרה. לכן, חשוב מאוד לשים לב לאירועים שקורים בסמיכות אחד לשני ונוטים לחזור על עצמם. השימוש בהתניה קלאסית הוא הכרחי ורלוונטי לכל שלבי החיים של הכלב.

שימוש בחטיפים לכלבים לאילוף

הכלב שלכם יעשה הכל כדי להשיג את החטיף שתראו לו. לכן, זו דרך מעולה לאלף אותו וע”י כך לחזק את הקשר ביניכם. לכן, חשוב לבחור בחטיף שהוא יאהב במיוחד כדי שתהיה לו מוטיבציה לבצע את ההוראה שתתנו לו. אז איך לבחור חטיף אהוב? אנחנו ממליצים לנסות ולגלות.

אחת הדרכים היעילות ביותר לאלף את הכלב באמצעות שימוש בחטיף היא חיזוק חיובי. תנו לכלב חטיף כתגמול לפעולה שתרצו לעודד. שימו לב, הטיימינג פה חשוב מאוד – תנו את החטיף בסמוך לביצוע הפעולה ואמרו לכלב מילות חיזוק ועידוד. הדבר יגרום לכלב להבין שהוא התנהג כראוי ולכן בפעם הבאה יידע מה הוא צריך לעשות כדי לזכות שוב בחטיף הטעים.

חטיפים יכולים לשמש גם כאמצעי להרגעת הכלב במקרים של סטרס, מצוקה או פחד כדרך להסיח את דעתו מהמצב השלילי אותו הוא חווה.

איך אפשר לתת חטיפים לכלבים

בזמן אילוף ניתן לכלב את החטיפים ישירות מהיד ובסמוך לפעולה שביצע. אם תרצו להפוך את מתן החטיף למשחק, תוכלו להחביא את החטיף ולשלוח את הכלב לחפש אותו. אפשרות נוספת ואינטרקטיבית במיוחד היא להשתמש בצעצועים המשלבים חטיפים לכלבים, המשמשים ככלי להתפתחות הקוגניטיבית והמוטורית של כלבים. יש מגוון של צעצועי חשיבה לכלבים וצעצועים אינטראקטיביים לכלבים המשלבים חטיפים ומגבירים את העניין של הכלב בצעצוע.

סוגי חטיפים

חטיפי אילוף

חטיפי אילוף הם בעצם חטיפים בגודל קטן ובעלי טעימות גבוהה שנשתמש בהם בזמן האילוף. למה קטנים? כדי שהכלב לא ישבע מהחטיפים ויישאר בדרייב גבוה. מאותה הסיבה כדאי גם לערוך את האילוף לפני האוכל. למה טעימות גבוהה? להגברת העניין והדרייב של הכלב בזמן האילוף. לכן עדיף להשתמש בחטיפי אילוף ולא באוכל שהכלב מכיר ורגיל אליו. חטיפי אילוף מומלצים במיוחד הם חטיפי האילוף של אלפא ספיריט.

חטיפים דנטליים

חטיפים דנטליים הם אחת הדרכים המומלצות ביותר לשמור על בריאות השיניים וחלל הפה של הכלב ולרענן את הנשימה שלו. לעיסת החטיפים, שמותאמים לביצוע פעולות כמו הסרת לכלוך, ניקיון החניכיים יסייעו בתחזוק שוטף של הבריאות הדנטלית, ועל הדרך גם לגרום לכלב הנאה מהעניין.

עצמות וחטיפים טבעיים

נבחין כאן בין שני סוגים של חטיפים לכלבים:

עצמות לכלבים בסגנון העצמות הדחוסות החומות המוכרות בצורה של עצם או החטיפים הלבנים המגיעים בצורה של עצם, דונאט או רול אשר לפעמים הם עטופים בבשר או מעושנים וכו’. עצמות אלו עשויות בעצם מעורות מעובדים של בקר – אלו יהיו בצבע חום, או של באפלו – אלו יהיו בצבע לבן. היתרון של חטיפים אלו הוא התוקף הארוך שלהם, הנובע מתהליך העיבוד הארוך שהם עוברים, ולכן ניתן לרכוש מעצם שאתם יודעים שכלבכם אוהב, כמות גדולה כדי לקבל מחיר טוב יותר. מצד שני, עצמות אלו מאופיינות ברמת נעכלות נמוכה ולכן הערך התזונתי שהכלב מקבל מהן נמוך.

חטיפים טבעיים לכלבים עשויים 100% חומרים טבעיים בשל היותם גולמיים ומגיעים ישירות מן החי ללא תוספת חומרים משמרים ומעובדים. חטיפים טבעיים לכלבים יכולים להיות עצמות בקר או חזיר, אוזני חזיר או בקר, בולי סטיק שריר צוואר ועוד. חטיפים אלו מאוזנים יותר מבחינת רמות החלבון והשומן, רמת הנעכלות שלהן טובה יחסית ולכן הערך התזונתי שהכלב מקבל מהן הוא גבוה יחסית לעצמות המעובדות המבוססות על עורות דחוסים. מצד שני, התוקף של חטיפים אלו קצר ויש להשתמש בהם מייד לאחר פתיחת האריזה מאחר והם מצע טוב לחיידקים ועלולים להתקלקל ולמשוך חרקים.

חטיפים לכלבים

ישנם סוגים שונים ומגוונים של חטיפים לכלב. תוכלו למצוא מגוון רחב של חטיפים לכלבים המותאמים לכל שלבי החיים של הכלב, חטיפים רכים או פריכים, חטיפים היפואלרגניים לכלבים, חטיפים לכלבים המבוססים על חלבון מן החי, חטיפים לכלבים המבוססים על חלבון מן הצומח, חטיפים לכלבים המיועדים לשמירה על העור והפרווה ועוד מגוון רחב של עצמות וחטיפים לכלבים. ברגע שמצאתם את החטיף שהכלב שלכם הכי אוהב, תוכלו לרכוש עבורו צנצנות ומארזי חיסכון של אותו חטיף בכמות גדולה, שתחסוך גם את הכסף שלכם וגם שימוש מיותר בפלסטיק שמזהם את הסביבה.

לסיכום, שימוש בחטיפים לכלבים הוא דבר חשוב מאוד עבור כל כלב בכל שלב חיים. החטיפים הם חלק מתהליך האילוף והחינוך של הכלב שלכם, ודרך מרכזית בלימוד התנהגויות רצויות. כמו כן, חטיפים יכולים לשמש כנשנוש טעים שישמש כצ’ופר, כדרך לשמירה על השיניים וחלל הפה של הכלב, כ”דרייב” לפיתוח קוגנטיבי של הכלב באמצעות שימוש בצעצועי חטיפים לכלבים או כמזון משלים לכלב.

תוכלו למצוא מגוון רחב מאוד של חטיפים לכלבים, לנסות כמה סוגים שונים עד שתמצאו את האחד! בהצלחה, ושיהיה נשנוש מהנה.

 

מאמר זה נכתב ע”י צוות בראונפילד – חנות חיות בתל אביב