“די כבר עם הגירוד הזה, אתה תולש לעצמך את האוזן”

הכלב מגרד את אזניו ללא הרף, לועס את אצבעות רגליו עד זוב דם. מגרד ומורט את פרוותו באחוריים עד יצירת קרחות, החתול מלקק את בטנו ולא ניתן להסיט את ראשו ממנה והבטן אדומה וחמה. הם במצוקה. מה יש להם?.

גם הם כמו חלק מאתנו, סובלים אלרגיה.

הגורמים לאלרגיה נקראים אלרגנים ובדרך כלל הם נמצאים בסביבתו הקרובה של הכלב או החתול. רק כלבים וחתולים הרגישים לאלרגן זה או אחר יגלו תסמיני אלרגיה. כאשר הכלב או החתול שלכם מראים סימנים של אלרגיה, גילוי האלרגן הוא הצעד הראשון שיש לעשותו והוא נעשה על ידי ניחוש ופסילה של גורמים “חשודים” הנמצאים בסביבתם של הכלב או החתול.

אלרגנים שכיחים בבית של כולנו:

גורם האלרגיות השכיח ביותר הנמצא בסביבת הבית הם הפרעושים אך לכך הקדשנו כתבה נוספת – אמאל’ה פרעוש! : פרעושים ומה עושים.
אלרגנים נוספים בסביבות הבית הם:

קרדיות אבק

קרדיות האבק (אקריות), הן חרקים מיקרוסקופיים הניזונים מקשקשי עור אשר הפרשותיהם גורמות לאלרגיה. מבין האלרגנים הסביבתיים הביתיים הן השכיחות ביותר . הקרדיות הן חלק מקבוצה של אלרגנים הנישאים באוויר ומשפיעים על חיות מחמד, על אותה קבוצה נמנים גם אבקנים של צמחים מסויימים ונבגים של פטריות עובש. התגובה לאלרגנים אלה היא מאד אישית וכך גם התסמינים.

כלבים וחתולים רגישים עשויים להגיב באופן שונה וייחודי לקרדיות האבק, אך התגובה השכיחה היא תגובה של אלרגיה בעור: גירוד, מריטה, עור אדום ומגורה או דלקת בעור.

מיטות כלבים או חתולים, כריות, מיטות של בני אדם, מצעים, וילונות ושטיחים הם המקומות המועדפים על קרדיות האבק. לכן, כדאי לשאוב את האבק ממקומות אלה ולכבס כל מה שניתן בתדירות גבוהה.

עוד מידע על קרדיות האבק אפשר למצוא בויקיפדיה.

החומרים שמהם עשויה המיטה

חומרים מסוימים שמהם עשויות מיטות הכלבים או החתולים עשויים גם הם לגרום לתגובה אלרגית אך בשכיחות נמוכה יותר. לכלבים או חתולים רגישים מומלץ להשתמש במיטות העשויות מחומרים היפו אלרגנים, אבל גם אותן יש לכבס ולשאוב בתדירות גבוהה (לקרדיות לא אכפת שהשקעתם זמן וכסף במיטה היפו-אלרגנית).

גם חומרים כמו צמר או נוצות למיניהן, עלולים להיות המקור לגירודים ולגירויים. בהחלט עדיפות מיטות לכלב או לחתול שעשויות כותנה.

אלרגיה לבעלי חיים אחרים

כלב יכול להיות אלרגי לחתולים? ולכלבים אחרים? חתול יכול להיות אלרגי לכלבים או לחתולים אחרים? בהחלט כן, בדיוק כמו אנשים. אך מאחר וזוהי אלרגיה שאינה שכיחה, עדיף לחקור קודם כיוונים אחרים. קרדיות אבק כבר הזכרנו?

כימיקלים

מגע עם חומרים כימיים שונים יכול לגרום לאלרגיה ולדלקת בעור ובבליעתם אף למוות… חומרי הניקוי נמצאים בראש הרשימה. ולכן, יש להעבירם לארון גבוה וסגור. (חתולים אוהבים לטייל גם המשטחים גבוהים בבית ופגשנו גם כלבים כאלה. שחושבים שהם חתולים..)

אין לטפל בכלבים ובחתולים בתכשירי טיפוח וניקיון המיועדים לבני הבית! סבונים למיניהם, שמפו, בשמים, תרסיסי שיער וכדומה, עשויים להוות אלרגנים עבורם. יש להשתמש בהדרגה גם בתכשירי טיפוח המיועדים להם ולעקוב אם הם לא מפתחים תסמיני אלרגיה נגדם. באופן כללי תמיד עדיף להשתמש בתכשירים היפואלרגניים. חומרי הכביסה שבהם אתם מכבסים את מצעי החיות עלולים לגרום גם הם לגרום לאלרגיה ויש לקחת זאת בחשבון. אם אתם מעוניינים לדעת יותר בנושא זה ,עברו לכתבה: להפוך את הבית לבטוח עבור הכלבלב.

צמחי הבית

צמחי בית וגינה רבים עלולים להיות המקור לתגובה האלרגית של החתול או הכלב שלכם. צמחים עשויים לגרום לאלרגיה במגע או באמצעות האבקנים הנישאים באוויר. אלרגיות לצמחים פורחים הן בדרך כלל עונתיות ומתבטאות בגירודים, ליקוק מוגזם, פריחה, עיטושים והפרשות מהעיניים.

שימו לב גם לאדמת העציצים שיש לכם בבית, שכן אדמת שתילה יכולה להכיל עובש, שגם הוא אלרגן שכיח למדי. יש לדאוג להשקיה לפי ההוראות ולא להשקות יותר מידי. כדאי לדאוג שהצמחים יימצאו במקום מואר ומאוורר, ורצוי גבוה מהשיג כפו של הכלב או החתול (יותר קשה…).

כשמדובר בחתולים, הנה טיפ שימנע מהם להתעסק באדמה ולפזר אותה ואת כל נבגי העובש איתה, בבית: חלוקי נחל גדולים (וכבדים) המונחים על אדמת העציץ ימנעו מהחתול להגיע אליה (ניתן להשיג במשתלות) וגם ימנעו ממנו לחבל בצמח..

עשן

חיות מחמד, וחתולים בעיקר, יכולים להיות רגישים לעשן סיגריות. העשן גורם לגירוי בריאות וקוצר נשימה, לגירוי בעיניים ולגירוי בעור.

יש לזכור שחלקיקי אפר סיגריות וכימיקלים מהטבק עשויים להגיע אל פרוותו של החתול ולהיבלע בזמן שהחתול מטפח את פרוותו.

אלרגיה למזון

אם אין בסביבתכם גורמים אלרגנים הנראים לעין , או אם אחרי טיפול למיגור האלרגנים הכלב או החתול ממשיכים להראות סימני אלרגיה כדאי לבדוק אלרגיה למזון אצל הווטרינר. זיהוי האלרגן נעשה על ידי בדיקת דם. אם זוהה האלרגן, בזמן קניית המזון יש לשים לב שהוא אינו כלול ברשימת רכיבי המזון.

ישנם היום מזונות היפו אלרגניים – מזונות שאינם מהווים פוטנציאל לאלרגיה. כאלה למשל הם המזון והחטיפים של חברת אלפא ספיריט. מזון אלפא ספיריט בנוי מרכיבים טבעיים בלבד שעברו תהליך הידרוליזה בזמן הייצור הייחודי של המזון והפכו להיות היפו-אלרגנים (אינם גורמים לאלרגיה). מידע נוסף על חברת אלפא ספיריט ומוצריה.

מזון נוסף שכדאי לנסות הוא Prey- Limited Ingredients Diet, המזון מכיל ארבעה רכיבי מפתח עבור כלבים ושלושה עבור חתולים ומספק תזונה מלאה ומאוזנת מבלי לחשוף את הכלב או החתול לאלרגן המזיק לו.

מה עושים?

קיימים אמנם הרבה אלרגנים אפשריים בסביבה אך במציאות לא הרבה חיות מחמד חוות תסמיני אלרגיה.

אם בכל זאת החתול או הכלב שלכם מראה תסמינים אופייניים לאלרגיה, נסו לחשוב מה חדש בבית: סבון כביסה חדש? מטהר אוויר חדש? צמח חדש? מזון חדש עבורם? בדקו גם את הפרווה להימצאות צואת פרעושים (פרורים שחורים קטנטנים).

אם לא נוסף דבר חדש לבית, לא החלפתם את המזון ואין פרעושים, אפשר לנקוט בשיטת ניסוי וטעיה וכך להוציא מהבית כל מה שיש לו פוטנציאל לעורר אלרגיה ולראות אם המצב משתפר. כאשר המצב משתפר, אפשר לנסות ולהחזיר את מה שהוצאנו אחד אחד ולראות האם האלרגיה חוזרת.

בנוסף להוצאתם של גורמי אלרגיה פוטנציאליים מהבית, העצה הטובה ביותר שאנחנו יכולים לתת היא להקפיד על ניקיון. שאיבה רצינית עם שואב אבק עוצמתי, כביסה של המצעים, המיטות של הכלבים והחתולים בתדירות גבוהה עשויים לעזור פלאים בצמצום הבעיה.

ולא לשכוח כמובן את מיגור הפרעושים מהחיה ומסביבתה.

אם האלרגיה נמשכת, דברו עם הווטרינר שלכם.

הווטרינר שלכם יוכל לתת לכם הכוונה והדרכה ולהמליץ על דרכי טיפול והקלה.

“אפטשי” — לבריאות!