תביאי אף

אין צורך לומר למי שגידל אי פעם חתול שהדרך לליבו עוברת באספקה סדירה של ליטופים, כירבולים, פינוקים אכילים וכמובן – היענות לדרישותיו. אבל ישנן עוד דרכים להעמיק את הקשר ביננו לבינם.

אם נבין  את ההתנהגות החתולית ונדע לקרוא את שפת גופם נוכל  לומר “אני אוהב/ת אותך” גם בשפה שלהם.

 

בהייה רכה

לפעמים אנחנו רק רוצים לבהות במי שאנחנו אוהבים. ובחתולית, בהייה רכה דרך עיניים מצועפות היא דרך מצויינת להראות אהבה. שימו לב, לא מבט חודר בעיניים – מבט חודר בעיניים אומר איום מפורש.

אז חכו לרגע בו שניכם שקטים ורגועים ואז בהו בחתול שלכם בעיניים מצועפות (חצי עצומות ורכות). אחרי כמה דקות הוסיפו מצמוץ איטי שפירושו: “אני מרגיש נינוח בחברתך” אם יש לכם מזל, תקבלו מצמוץ איטי בחזרה. 

בהייה רכה בעיניים מצועפות אומרת - אני אוהב אותך

לימדו את העדפות הליטוף וכבדו אותן

לכל חתול יש את ההעדפות הליטופיות שלו. התבוננו איך החתול מגיב לליטופים שונים באזורים שונים בגוף. כמו גירוד סנטר, ליטופים ארוכים מראש ועד זנב וליטופים ומעיכות קלות של הבטן הרכה. זכרו איפה קיבלתם תגובה נלהבת או רגועה והיכן משכתם את היד ממש לפני הביס. 

למרות שגם אנחנו כמו כל אוהבי החתולים יכולים ללטף חתול 24/7, חשוב לדעת מתי להפסיק. כדאי לסיים  מסכת ליטופים עם טעם חיובי של עוד. שימו לב אל שפת הגוף או יותר נכון שפת הזנב של החתול – אם הזנב לא רגוע, החתול לא רגוע. כדאי להפסיק כשהזנב מתחיל לזוז. הנה עוד מידע על העדפות ליטוף ונשיכות אהבה.

הכירו וכבדו העדפות ליטוף

 

צרו סביבה ידידותית לחתול

זה די פשוט – החתול צריך להרגיש נוח בסביבתו. סביבה בטוחה, גישה נוחה למזון, למים ולארגז החול הם התנאים הבסיסיים ביותר שכל חתול צריך. אבל אפשר גם מעבר לכך. הסתכלו על הסביבה מנקודת המבט של חתול. עץ חתולים, מתקני גירוד, מדפים נוחים שאפשר לשבת עליהם ולהשקיף על הסביבה והחתול שלכם יהיה מאושר. 

סביבה ידידותית לחתול

טפחו את הצייד הפנימי

חתולים הם ציידים מטבעם. אם קניתם להם צעצועים פאסיביים כמו עכברים מבד או כדורי גומי פאסיביים (אלא אם כן יש בהם בטריות, וזה כבר סיפור אחר לגמרי) לא תראו אצלם התלהבות , הם לא ינסו לעוט על הציד. 

לעומת זאת משחקי חכה כבר  ישחררו להם את הטורף הפנימי. יש גם חתולים שנהנים להחזיר כדורים שזורקים להם רק שימו לב שהכדור לא קטן מידי, שלא יהווה סכנת חנק.

טפחו את הצייד הפנימי

הרשו לשחק באוכל

ישנם משחקים לחתולים שבהם צריך לפתור פאזל בכדי להגיע לחטיף טעים – לחתול משועמם בבית, זהו תרגול מנטלי ופיזי נהדר. 

אפשר למצוא באינטרנט גם משחקים כאלה שתוכלו להכין בעצמכם. 

חפשו את המטמון

צייד הוא התנהגות חתולית טבעית. נסו להחביא קצת אוכל חתולים ואפשרו לחתול לחפש ו”לצוד” אותו. התחילו ברמת קושי קלה והניחו את האוכל היכן שהחתול יכול לראות אותו. עם הזמן, הגבירו את רמת הקושי ומצאו מקומות מחבוא טובים יותר. (כדאי לוודא שהחתול אכן מצא את האוכל. לא כדאי שהאוכל ישאר מוסתר לאורך זמן ויתקלקל או ימשוך חרקים)

חפשו את המטמון

תנו פרס על התנהגות טובה

תנו חטיף וליטוף על ביצוע התנהגות רצויה. חתולים הם יצורים חכמים ניתנים לשכנוע… בתנאי שמצאתם את התמריץ הנכון.

פרס על התנהגות טובה

הראו לחתול אהבה כל יום

פנו לעצמכם זמן לחתול בכל יום. גם זמן התכרבלות וגם זמן משחק. אם תקפידו על אותו זמן ביום ותהפכו זאת לחלק מהשגרה, החתול ידע לצפות לכם.

שימו לב למצב הרוח של החתול ואל תשכחו לוודא שהוא או היא בעניין.

חתול זה אהבה