עובדות מעניינות על שיניים של כלבים

לפי מחקרים, בעיות דנטליות כמו דלקות חניכיים ואבן שן הן אולי הבעיות הנפוצות ביותר אצל כלבים. המחקרים הוטרינריים צופים כי לפחות 80% מהכלבים יפתחו בעיה דנטלית זו או אחרת עד גיל 12.

ווטרינרים ממליצים על שגרת טיפול בשיניים, אך מעטים הם בעלי הכלבים המקפידים על צחצוח שיני הכלב. ע”פ סקר שנערך בארה”ב, רק 7% מבעלי הכלבים מברישים את שיני הכלב על בסיס יומי.

הנה כמה עובדות שכנראה לא ידעתם על השיניים של הכלב שלכם:

עובדות מעניינות על שיניים של כלבים

1.     שיני חלב

שיני חלב אצל גור כלביםלכלבים ישנם שני סטים של שיניים, כמו לבני אדם –  סט של שיני חלב המתחלפות בשיני קבע. שיני החלב נראות כמו השיניים הקבועות אך קטנות יותר. בין גיל ארבעה חודשים לשישה חודשים, שיני החלב מתחילות לנשור ולהתחלף בשיני הקבע.

2.     כמה שיניים?

לכלבים יש יותר שיניים מאשר לבני האדם.

לגורי כלבים יש 28 שיני חלב (לפעוטות 20 שיניים). לכלבים בוגרים יש 42 שיני קבע (לאדם בוגר 32 שיניים). שיני הקבע נוצרות אצל הכלב בלסת בשלב העוברי. אגב, לחתולים, ישנם 30 שיני קבע.

3.     עיצובים ושימושים

כלבים משתמשים בשיניים  באופן שונה מאשר בני האדם.

למרות שהפריסה וההרכב של שיני הכלב דומים לשל שיני האדם, צורתן שונה לגמרי. השיניים הבולטות ביותר הן הניבים המשמשים את הכלב לתפיסה, הרמה, משיכה והגנה. באחורי הפה נמצאות שיניים המיועדות לבצע תנועת גזירה אחת מול השנייה, בכדי לחתוך מזון.

בעוד שיני האדם מיועדות לבצע תנועת טחינה אחת מול השנייה, כלב לא יכול לטחון את מזונו בצורה זו.

4.     זהו שורש העניין

מבנה השורש של שיני הכלב שונה משל מבנה השורש אצל בני האדם , שורש השן שלו ארוכה הרבה יותר והיא מהווה עד כשני שליש מהשן כולה.

5.     חורים בשיניים

חורים בשיניים אצל כלבים הם נדירים מאוד. אוכלוסיית החיידקים בפה של כלב שונה מאוד מאוכלוסיית החיידקים בפיהם של בני האדם לכן החורים בשיניים שאנחנו מכירים אצלנו, נדירים מאוד אצל כלבים. חורים בשיניים אצל כלבים נגרמים בעיקר מעודף צריכה של חטיפים מתוקים או פירות עתירי סוכר וכמובן הזנחת נושא הצחצוח.

הטיפול במקרה של חור בשן אצל כלב הוא כמו הטיפול אצל בני אדם. סתימה או עקירה של השן במקרה של חור שאינו ניתן לטיפול.

לכלבים אין עששת?

 

כך תזהו בעיות דנטליות

כדאי לעקוב אחרי מצב הפה של הכלב שלכם. במקרה של סימנים לבעיה דנטלית כמו דלקת חניכיים או אבן שן, יש לפנות לווטרינר.

רוב בעלי הכלבי אינם מזהים בעיה דנטלית בתחילת דרכה אלא רק בשלב שכבר התפתחה והתקדמה. בנוסף, כלבים אינם נוטים להחצין כאב, לכן בעיות כאלה קשות לזיהוי מידי.

סימנים לבעיות שיניים וחניכיים אצל כלבים:

          חניכיים אדומים

          דימום מהחניכיים

          אבן שן

          ריח רע מהפה

          דם בקערת המים או המזון

          רוק סמיך

          העדפה של צד אחד של הפה בזמן האוכל

          נפילה של מזון מהפה בזמן האוכל

          נפיחות בפנים

          שפשוף של הפנים באמצעות הכפות או על השטיח/ רצפה/ ספה

טיפול מניעתי

צחצחו לי שיניים עם מברשת שיניים!

חשוב מאוד לצחצח במברשת ולהשתמש במשחת שיניים ייעודית לכלבים! צחצוח יומי של שיניי הכלב וביקורים תקופתיים אצל הווטרינר כדי להעניק לכלב ניקוי שיניים יסודי, ישמרו על השיניים והחניכיים של הכלב. יש כמובן להימנע מלהציע לכלב דברי מתיקה כמו עוגות. 

אילו שיניים יפות יש לך!