כלבים – הזאב שבפנים

האבולציה של הכלבים (Canis familiar) כמו גם של הזאבים והשועלים, החלה לפני כ- 50 מיליון שנה.
אב המוצא ממנו התפתחו היה טורף קטן מטפס על עצים, דומה לסמור שגר עמוק ביער. הוא נכחד לפני כמיליון שנה ובמקביל לכך החלה התפתחות הזאבים והתנים. רוב המדענים מסכימים שהזאב הוא אב המוצא לכלבים, אך ישנה גם הסתברות קטנה שמוצאם הוא מהתן ולא מהזאב.

עולם הכלבים

כלבים וזאבים מסוגלים להזדווג ולהוליד צאצאים בריאים. אם כלב מבוית יגיע באיזה שהוא אופן ליער ויחיה שם, הוא בסופו של דבר יאמץ לעצמו אורח חיים והתנהגות של זאב.
לכלב ולזאב הרבה תכונות משותפות, שניהם קרניבורים (אוכלי בשר), בעלי 42 שיניים קבועות, יש להם 4 או 5 אצבעות ברגליים קדמיות ו- 4 באחוריות. שניהם רצים על האצבעות ועל כפות הרגליים, לשניהם תקופת הריון של 63 יום, שניהם נשמעים לראש הלהקה (אלפא). בכלבים מבויתים – ה"אלפא" הוא הבעלים.

סיפור גזעי

הגזעים הטהורים הראשונים היו ה"סלוקי", ששמו ניתן לו על שם העיר סלוק שבתימן. חריטות וציורים על סלעים מגלים אותו כבר כ- 7,000 שנה לפני הספירה. הכלב המבוית הראשון הוא כנראה ה"פראו האונד" (pharaoh hound), לכך נמצאו עדויות חרוטות מלפני כ- 4,000 שנה לפני הספירה. ידוע שלכלבים אלה היה תפקיד נכבד בחייהם של מלכי מצרים העתיקה.

אדם וכלב, איפה זה התחיל?

העובדות מראות כי האדם הפרהיסטורי למד שאין לו מה לפחד מהזאבים / כלבים שזחלו למאורתו על מנת להתחמם או למצוא אוכל. האדם זרק להם שאריות והללו הבינו שהוא אינו מסוכן להם. תחושת הדדיות זו הביאה לקירבה ביניהם. בחלוף הזמנים אותם זאבים / כלבים שאכן השכילו לחיות לצדו של האדם, הם אלו שהיו אבותיהם של הכלבים המבויתים. בחלוף הזמן, האדם למד להכיר את התועלת והערך שבכלב ושילב אותו בעזרה בשמירה, עזרה בציד ובגרירת משאות. קיימות עדויות על השימוש בכלבים למטרות צייד עוד מהתקופה של 350 לפני הספירה.

הכירו את חיית המחמד שלכם – מה מותר לכלבים לאכול

במהלך הזמן, הבין האדם שניתן לכוון את התרבות הכלבים על ידי בחירת הזכר והנקבה בעלי התכונות הרצויות לו לצורך הרבעה.
החל משנת 1560 ישנן עדויות בכתב על המאמצים לייצר גזעים שונים כגון הגזע הקטן עבור משפחות המלוכה בצרפת ובאנגליה, גודל כלב שאיפשר לנשים לשאת אותו לכל מקום, להחזיקו על הברכיים או במיטה…

במהלך ההסטוריה, הכלבים נהנו / סבלו מיחסיהם עם האדם בהתאם לגחמותיו. למשל, ב- 1796 יצא באנגליה חוק, לפיו יש לשלם מיסים על החזקת כלבים. בתגובה, היה טבח של כלבים בידי בעליהם שהניחו את הגוויות על שולחנו של המחוקק.
האדם, שלעתים קרובות מדי אינו יודע גבולות, גרם במהלך ההסטוריה להכחדתם של גזעי כלבי עבודה מסוימים כתוצאה מכך שהעביד אותם בפרך עד צאת נשמתם.

כלבים בתרבויות ודתות שונות

הכלב שיחק תפקיד מרכזי בדתות שונות ובלאומים שונים. למרות שהוא נדחה על ידי דת האיסלם, ההינדים למשל מאמינים שאם אדם מזיק לכלב הוא יחזור לארץ בגילגול של כלב.
בבתי המלוכה האנגלים והצרפתיים הגישה לכלבים הייתה מאד אוהדת. בצרפת, המלך הנרי השלישי (1551-1589) אסף כלבים כמו שאוספים בולים והיו לו 2,000 כלבים (!!) רובם מגזעים קטנים, ששוטטו ברחבי הארמונות שלו. המלכה הנוכחית של אנגליה, אליזבט השניה, ידועה בחיבתה לכלבים. היא מגדלת כלבי קורג'י המופיעים איתה בהרבה מתמונותיה.
לעומת זאת, לצערינו בארצות כמו תאילנד וסין, מגדלים את חברו הטוב של האדם – למאכל.
מעבר לכך, בארצות נאורות בתקופתינו, עדיין קיימים מקרי התעללות רבים בכלבים והזנחה פושעת של החיה שמאמינה בנו יותר מכל.

ככל שנלמד יותר על החברים הטובים ביותר שלנו, ככל שנכיר אותם לעומק ונבין מי הם באמת, כך החיים במחיצתם יהיו הרמוניים וטובים יותר לשני הצדדים.

 

בואו לקרוא עוד המון מאמרים בנושא כלבים במגזין Spets

 

כלב עם הבעלים