חתולים – הנמר שבפנים

חתולים קיימים מקידמת דנן. מדענים מאמינים שמוצאם מאב קדמון – חתול הבר האפריקאי שחי לפני יותר מ- 50 מיליון שנה, כלומר הרבה לפני הופעתו של האדם החושב (הומוספיאנס) לפני כ- 4 מילון שנה.

חתול הנמר שבפנים

תחילתה של ידידות מופלאה בין החתול לאדם

לפני כ- 5,000-10,000 שנה, החתול הפראי החל לגור בסביבת האדם. זה קרה במקביל לתקופה בה בני האדם החלו להתקבץ ולגור יחד בכפרים חקלאיים (המהפכה החקלאית) ולחיות על גידולי חיטה ושעורה. מכרסמים כמו חולדות ועכברים הגיחו מחוריהם והחלו להנות מהיבול. חתולים אשר מטבעם יודעים לנצל הזדמנויות, גילו מקור חדש למזון נחשק. אותם חתולים שלא נרתעו מסביבת בני האדם החלו לשגשג בקירבתם. בסופו של דבר, בני האדם גילו שחתולים המתגוררים לידם, לא רק שאינם מזיקים, אלא אף מועילים בהדברת המכרסמים. לא עבר זמן רב ואנשים החלו להכניסם לביתם. היה זה תחילת תהליך הביות.

החתול המבוית זקוק לנו כדי לשרוד

למרות שהחתולים המבויתים ידועים כחיה עצמאית, יהיה להם קשה לשגשג ולהאריך ימים ללא תמיכה באספקת מזון ומחסה (שלא כמו חתולי הבר כמובן).
בטבע, החתולים חיו לרוב ב"מושבות" וניהלו מעין חיי חברה, כי מטבעם הם זקוקים לתשומת לב וחיבה. עם זאת, בבואם לספק לעצמם את צרכיהם היומיומיים, הם פועלים ביחידות. הם אינם צדים בקבוצות ואף אינם נעים אחרי טרף הנודד בעדרים (בניגוד לכלבים).

טורפים מלידה!

מאחר והחתולים הם טורפים מוחלטים (קרניבורים אובליגטורים), כמו אחרים מקרובי משפחתם כגון האריות, הנמרים ועוד, הם חייבים לאכול בשר כדי לשרוד.
הטבע העניק להם את כל הכלים והיכולות שיאפשרו להם לצוד לבדם, מבחינת מבנה הגוף, החושים והאינסטינקטים שלהם. מבט אחד בשיני החתול ובטפריו מלמד אותנו שחיה זו אינה ניזונה מירקות…
שיטת הצייד של החתול אינה מרדף ארוך, אלא ציד קצר מתוך מארב. מבנה השרירים שלהם מאפשר להם לבצע פעולת מתיחה קצרה ואנרגטית ביותר – החתולים יכולים לסובב את גופם ב- 180 מעלות, מה שנותן להם טווח תנועה רחב במיוחד. תכונות אלה מאפשרות להם לזנק לגובה, לטפס בקלות ולרדוף אחרי כל טרף שצד את עיניהם.

חיית לילה אמיתית

החתול הוא בעל חיים לילי. הוא משתמש במזון ובשינה כדי להטעין את עצמו.
רוב החתולים הבוגרים ישנים בין 16-20 שעות ביממה ופעילים בעיקר בחשיכה. עיניהם יכולות לראות בחשיכה כמעט מוחלטת הודות ליכולת האישון להשתנות. מצב זה הרבה יותר יעיל ממצב של אישונים עגולים כשלנו. בחשיכה, האישונים מתרחבים ומאפשרים קליטה גדולה ככל האפשר של אור. ביום הם כמעט נסגרים ומשחררים את החתול מהצורך להרכיב משקפי שמש…

מדוע חשוב לדעת כל זאת?

כיוון שאי אפשר להפריד בין הגוף של החתול לבין תודעתו. כשאתם מתבוננים בחתול שלכם, אתם צריכים להבין מדוע הוא מתנהג כפי שהוא מתנהג מתוך מודעות לאינסטינקטים הפרימיטיביים שלו. החתול הוא צייד, ולמרות שלפני כ- 5,000-10,000 שנה בוית, הוא עדיין כמעט אותו היצור כפי שהיו אבותיו.
אם תלמדו על ההתנהגות הטבעית של החתול שלכם, תוכלו לחשוב כמוהם ואפילו לשער מה גרם להם להתנהג באחת ההתנהגויות המטרידות והמוזרות שלו. התנהגות מסוימת שמתפרשת בעיננו כ"בעייתית", אצל החתול היא טבעית לחלוטין.

המידע על טבעם של החתולים יאפשר לכם לחיות חיים הרמוניים ומהנים איתם!

אנו מזמינים אתכם לקרוא עוד על חתולים במגזין Spets

חיבוק חתול